Budući brucoši imaju sreću da počinju studije u vreme kada se većina fakulteta već uhodala u bolonjski sistem. On izgleda otprilike ovako: sve se boduje, od seminarskih radova do kolokvijuma, ispita i vannastavnih aktivnosti, nema kampanjskog učenja ...
BOLONJA - Ono što će brucoši saznati već prvog dana na fakultetu je da svi predmeti nose određeni broj bodova, u zavisnosti od težine. Da bi drugu godinu studija upisali na budžetu, od 2016/17. godine biće potrebno da sakupe svih 60 bodova, odnosno da daju sve ispite iz prve godine.
- Da bi položili ispite po bolonji, studenti moraju da idu na sve vežbe i predavanja. Neka se trude da na tim predispitnim obavezama sakupe što veći broj bodova. Primera radi, neki profesori omogućavaju da se sa položenim kolokvijumima sakupi dovoljan broj bodova za šesticu i tada ne mora da se izlazi na usmeni deo ispita. Kako bilo, što veći broj bodova uspeju da sakupe pred usmeni ispit, to će profesor biti blaži u postavljanju pitanja i radije će im zaključiti visoku ocenu - priča Vladimir Smuđa, predsednik studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu (UB).
Beogradski univerzitet otišao je najdalje u pogledu sprovođenja bolonje. Brucoše ovog univerziteta od oktobra očekuju i neke novine.
- Ove godine usvojili smo predlog studentskog parlamenta da se ubuduće boduju i vannastavne aktivnosti studenata i da se ti bodovi upisuju u dodatak diplomi kao svojevrstan putokaz za poslodavce. Takođe, radi se na realizovanju ideje da se izborni predmeti slušaju i na fakultetima van matičnog, što će biti veoma zanimljivo i korisno za studente. Ovu ideju sprovodićemo postepeno, u početku na manjem broju fakulteta - najavljuje prof. dr Vladimir Bumbaširević, rektor UB.
Bolonjci imaju i rok do kada treba da završe fakultet, a to je dvostruko vreme ukupnog trajanja studija. To znači da oni koji ove godine upišu osnovne akademske studije u trajanju od četiri godine, imaju rok da iste završe za osam godina.
Šest zlatnih pravila Bolonje
1 Svaka godina studija nosi 60, a svaki predmet, u zavisnosti od težine, od tri do osam bodova
2 Da bi se upisali na budžet, studentima će ove godine biti potrebno 60 bodova
3 Vežbe i predavanja su obavezni i često nose po pet bodova
4 Svaka ocena nosi 100 poena. Za prelaznu ocenu (šesticu) potreban je najmanje 51 poen, a ovi poeni mogu se skupiti na predispitnim obavezama - kolokvijumima, vežbama...
5 Humanitarni rad, učešće u studentskim organizacijama, nagrade na takmičenjima i volontiranje takođe se boduju između dva i šest bodova
6 Studenti ocenjuju profesore na kraju svake godine, ali ove ocene ne predviđaju kazne ili nagrade za profesore
Izvor: 24sata.rs
Post a comment